preloader
Kava u kulinarstvu

Kava u kulinarstvu

Kad se spomene kava, u pravilu mislimo na vrući, mirisni napitak, ali ona je puno više od toga. 

Kava je svestran sastojak, vrlo cijenjen u kulinarstvu jer jelima daje finu notu egzotičnosti. I ne samo slasticama i sladoledu, naprotiv: ona je ukusan sastojak slanih jela, a njena je posebnost u tome da ih obogaćuje ne mijenjajući im izvorni okus.


Pa tako kava:

- naglašava okuse svega što kuhate, a namirnice pritom ne preuzimaju njen okus (osim ako pretjerate s količinom)

- potiče karameliziranje

- pomaže u izgradnji arome jela i daje mu laganu notu prženog

- kad se doda bilju, začinima ili soli, djeluje kao prirodni pojačivač okusa

- posebno voli meso, odnosno pojačava okus mesa na žaru

- jako se dobro slaže s curryjem

- poboljšava okus marinada i umaka

Kofein se tijekom kuhanja razgrađuje pa kavu u jelima mogu konzumirati i oni koji je inače zbog kofeina izbjegavaju.

A kako točno kuhati s kavom?

Kombinirajte je s jakim aromama. Budući da je puna mirisa i okusa, mora biti u kombinaciji s podjednako snažnim sastojcima.

Koristite kavu kao što koristite začine. Dodajte je u marinade, ali i juhe, variva, pa čak i u umak od rajčice.

Upotrebljavajte je u svim oblicima: u zrnu ili mljevenu za marinade, a umacima i varivima dodajte malu šalicu kuhane kave.


Budite kreativni.
Ako volite piti određenu vrstu kave, upotrijebite je i u pripremi jela. U pravilu se kava jako dobro slaže s klinčićem, pimentom, muškatnim oraščićem, đumbirom, paprom, češnjakom i soli, ali i s vanilijom, cimetom i kardamomom.

Kad je meso u pitanju, kava sa začinima može biti baza umaka za kuhanu ili pečenu teletinu ili svinjetinu. Meso se isto tako može natrljati suhom marinadom u koju se dodala mljevena kava.

Pečena svinjetina u umaku od kave. U posudi izmiješajte malu šalicu jake kuhane kave, 80 g maslaca, žlicu senfa, žlicu limunova soka i žlicu šećera. Sve dobro izmiješajte i stavite na laganu vatru da se maslac otopi i sastojci povežu. Dijelom umaka premažite svinjsku pečenku i pecite oko 2-3 sata na 160 stupnjeva, a ostatak umaka poslužite uz gotovo pečenje.


Vjerovali ili ne, čak je i delikatan okus ribe vrlo kompatibilan s aromom pržene kave. Kako se radi o ne baš svakidašnjoj kombinaciji, za marinadu obogaćenu kavom treba imati hrabrosti, no odvažite li se, uživat ćete u eksploziji okusa.

Fileti ribe s aromatičnom koricom. Filete ribe posolite i popaprite pa pripremite marinadu od sitno mljevene kave, origana, češnjaka, paprike, đumbira, sjemenki gorušice, smeđeg šećera i čilija. Namažite je u debelom sloju po filetu, i to po strani bez kože, pa ostavite u hladnjaku najmanje 2 sata. U zagrijano ulje položite filete na onu stranu gdje je marinada i pecite nekoliko minuta kako bi se stvorila lijepa korica i oslobodile arome. Zatim filet okrenite na drugu stranu i pecite još nekoliko minuta.

A da se kava i deserti odavno vole, to dobro znamo. Postoje stotine recepata za slastice u kojima je kava jedan od glavnih sastojaka. Među omiljenima je zasigurno tiramisu. Ili fina torta od kave.


A slatki okusi? Čokolada s čilijem odlično se slaže s mješavinama kave koje imaju nagovještaj čokoladnog okusa, poput onih iz Gvatemale, dok su slastice s vanilijom i čokoladom savršene u kombinaciji s kolumbijskom kavom. Peciva s cimetom traže kavu poput one iz Etiopije, čiji aftertaste lagano vuče na cimet i kakao. Kolači od đumbira vole arabicu, koja će ublažiti oporost i citrusne note.

Kao što vidimo, bila ona mljevena, u zrnu ili kuhana, kava se voli gotovo sa svime. Čak i s voćem, pogotovo bananama i breskvama. S čime vi najčešće kombinirate kavu (a da nije šlag)?