preloader
Slanutak, grahorica s puno aduta

Slanutak, grahorica s puno aduta

Znate li kako sve možete pripremiti ovu hranjivu grahoricu?

Slanutak, poznat i kao grah garbanzo, koristi se od davnina, pripremali su ga još stari Egipćani, Grci, Rimljani... 


Mnogima su prva asocijacija na ovu grahoricu specijaliteti njene postojbine Bliskog istoka - namaz hummus ili pržene kuglice falafel - ali slanutak je svestran i od njega se mogu pripremiti najrazličitija jela, od juha do salata.


Zaslužuje pažnju i zbog nutritivnog sastava: odličan je izvor proteina, ima visok udio vlakana, a nizak glikemijski indeks, zbog čega je pogodan za dijabetičare.

Od slanutka se priprema i brašno, koje se koristi u arapskoj i indijskoj kuhinji, ali i u talijanskoj za pripremu socce. Poznato je kao lako probavljivo brašno s velikim udjelom vlakana i proteina te niskim udjelom masti.

Ako ne koristite konzervirani nego svježi slanutak, prvo ga trebate isprati, a zatim namočiti u vodi. Rasporedite ga u plitkoj posudi, uklonite nečistoće i oštećena zrna pa isperite i ocijedite.


Namačite ga minimalno 4 sata, a najbolje je ostaviti ga u vodi preko noći. Namakanje skraćuje vrijeme kuhanja, čime se čuvaju i nutrijenti. Možete probati i ovu metodu namakanja: kuhajte ga u kipućoj vodi 2 minute pa maknite s vatre, poklopite i ostavite da stoji 2 sata. Na šalicu slanutka stavite dvije-tri šalice vode! Slanutak se kuha sve dok zrna ne omekšaju. Kad voda zakipi, smanjite vatru i djelomično poklopite lonac. Po potrebi, tijekom kuhanja dodajte još vode.

No kad nemate vremena, tu je slanutak iz konzerve, idealan za brzinsku pripremu salate ili hummusa.

Hummus se priprema u blenderu, u kojem se slanutak usitnjava s maslinovim uljem, svježim češnjakom, solju, limunovim sokom i s malo tahinija (namaza od sezama). Sačuvajte vodu iz konzerve kako biste je mogli dodavati u slučaju da pretjerate sa sastojcima.

 

Evo još nekoliko ideja za njegovo uvrštavanje u jelovnik:

Salate

Slanutak je odličan dodatak svim salatama, od najjednostavnijih zelenih do bogatih mediteranskih. Spojite ga s rajčicom, lukom, maslinama, ružmarinom, sjeckanim češnjakom, maslinovim uljem i limunovim sokom. Dodajte još malo sjeckanog svježeg peršina, Salakisa, mente ili bosiljka i dobili ste fenomenalan lagani obrok!

Smoothie 

Žlica-dvije kuhanog slanutka odličan je dodatak voćnim i povrtnim smoothiejima. Doprinijet će kremastoj teksturi i hranjivosti, ali i produljiti osjećaj sitosti.

Juhe

Pripremite juhu od slanutka uz pomoć pirjanog luka i češnjaka, povrtnog temeljca, malo limunova soka i listića mente. Kuhani slanutak uvijek možete dodati raznim povrtnim juhama i varivima.

Tjestenine 

Dovoljno je skuhati penne ili fusille, začiniti ih maslinovim uljem, začinskom mješavinom za'atar ili svježim origanom pa dodati malo Salakisa i slanutak.

Grickalice

Slanutak može biti spas od nezdravih kupovnih grickalica. Kuhani slanutak pecite u pećnici oko pola sata, a pred kraj izvadite i umiješajte začinsko bilje, sol, papar i Ribanac pa još lagano zapecite.


Budući da ova izrazito vrijedna namirnica zahtijeva namakanje i kuhanje, isplati je se pripremiti u nešto većim količinama, čuvati nekoliko dana u hladnjaku te po potrebi dodavati različitim jelima.

Kako vi pripremate slanutak? Podijelite s nama!