Maslinovo ulje s omiljenom aromom možete vrlo jednostavno napraviti sami.
Trebaju vam omiljeni začini i bilje, kvalitetno maslinovo ulje, sterilizirane staklene posude ili boce i nekoliko tjedana da ulje odstoji. Što dulje stoji, to je okus začina intenzivniji.
Najčešće se ulje aromatizira češnjakom, čili papričicom i začinskim biljem - bosiljkom, ružmarinom, majčinom dušicom, kaduljom, lovorom, mažuranom, pa čak i komoračem.
A kako se koriste aromatizirana ulja? Uljem s okusom češnjaka, bosiljka i mažurana začinite povrće. Ona s lovorom, ružmarinom, kaduljom ili majčinom dušicom idealan su začin za meso, dok ona s komoračem obogaćuju okus ribe. Ulje aromatizirano čili papričicom sjajan je začin za meso s roštilja, tjestenine, ali i razne mahunarke. Njime možete začiniti i pizze i focaccie.
Korisne informacije za aromatiziranje ulja:
Čili papričice i režnjevi češnjaka stavljaju se u ulje u komadu i više ih ne treba vaditi, dok je ulja sa začinskim biljem koje stvara talog ili eventualne nečistoće potrebno filtrirati prije upotrebe
Jako je važno da je bilje koje koristite dobro osušeno kako bi se spriječio nastanak botulina, bakterije koja se može razviti u konzervama s uljem
Izbjegavajte korištenje svježih sastojaka koji mogu dovesti do stvaranja plijesni
Ako u boci primijetite tragove plijesni, odmah je bacite
Ulje čuvajte na hladnom i suhom mjestu barem 20-30 dana prije konzumiranja
Kako kombinirati začine u ulju:
Bosiljak je vrlo intenzivan pa je najbolje da se koristi sam
Ružmarin, kadulja i lovorov list mogu ići zajedno
Češnjak i čili također mogu ići zajedno
Nakon što otvorite bocu aromatiziranog ulja, držite je u hladnjaku ili na nekom hladnom i suhom mjestu.