Vrijeme je za nove oblike pirea na tanjuru.
Kremasti pire savršen je prilog nizu jela – oduvijek prisutan bez obzira na sezonu ili jelo uz koje ga serviramo. I koliko ga god puta već jeli, još nam nije dosadio… no to ne znači da ga moramo pripremati samo s krumpirom.
Veliki smo ljubitelji otkrivanja novih primjena namirnica; i taj pristup vrijedi i kad jedan klasični prilog poput pirea pripremimo novom namirnicom. Mislimo da je ovo odličan način da proširite kulinarske vidike!
Prikupili smo ideje uz koje možete uživati u nekim novim okusima aromatičnog pirea.
Pire od pastrnjaka
Pastrnjak je pomalo zanemarena namirnica, pa je pire dobra prilika da je otkrijete ako već niste. Ogulite i nasjeckajte oko 400 g korijena pastrnjaka na ploške. Zagrijte 30 g maslaca, dodajte pastrnjak, 120 g Brzo & Fino vrhnja za kuhanje i 100 ml mlijeka te 1 češanj češnjaka narezanog na tanke ploške. Pustite da se krčka 15-ak minuta dok pastrnjak potpuno ne omekša, a zatim kuhajte dok polovina tekućine ne ispari. Malo posolite i usitnite u blenderu ili štapnim mikserom! Pri posluživanju slobodno dodajte još malo maslaca te svježe sjeckano začinsko bilje.
Pastrnjak možete ispeći u pećnici, pa ga zatim usitniti. Prije pečenja ga narežite na manje komade, posolite i popaprite te posipajte s malo maslinova ulja, dodajte češanj-dva češnjaka i po želji grančicu majčine dušice. Nakon 40-ak minuta pečenja, sve usitnite, dodajući mlijeko i maslac te još po želji soli i papra.
Pire od mrkve
Mrkva u kremastom obliku možda je vaš novi omiljeni prilog. Donosimo ideju za jedan vrlo kremasti pire, idealan za efektno posluživanje u „slojevima“ (na pire servirajte pečeno meso, ribu i/ili povrće – jamčimo da ćete impresionirati svakoga kome poslužite jelo!).
Natrag na pire: na 500 g mrkve trebat će vam 100 ml vode, 90 g maslaca i par većih prstohvata soli. Mrkvu ogulite pa narežite na ploške i prebacite u posudu, zalijte vodom, dodajte maslac i posolite. Prvo zagrijte na jačoj vatri, kako bi voda brže proključala, a zatim smanjite na intenzitet između srednjeg do slabog. Pustite da se krčka sve dok mrkva ne omekša, a u posudi mora ostati malo vode. Ako previše vode ispari, dodajte još malo. Kad je mrkva kuhana, vrijeme je za usitnjavanje u blenderu: preporučamo dodati malo limunova soka, ovisno o ukusu. Iscijedite sok pola limuna pa ga dodajte malo po malo. Poslužite ga uz pečenu piletinu ili povrće, a možete ga iskoristiti i kao umak te preljev za salatu.
Pire od batata
Ako pire obično pripremamo od „običnog“ krumpira, zašto ne bismo i od slatkog? Rezultat je nešto drugačiji, kao i sam okus batata, ali odličan način za osvježiti jelovnik!
Možete ga pripremiti poput klasičnog krumpira, skuhanog usitniti gnječilicom i začiniti po želji uz dodatak rastopljenog maslaca, soli i papra te začina poput sušene majčine dušice. Pokušajte i na ovaj način, isto kao i kod prethodne inačice pirea s mrkvom: narežite oko 500 g batata na tanke ploške, zagrijte u posudi na 100 g maslaca i prelijte s 100 ml vode, posolite pa pustite da lagano isparava. Na kraju sve usitnite u blenderu ili štapnim mikserom.
Za još upečatljiviji dojam, preporučamo pire od ljubičastog batata.
Pire od bundeve
Bundevu ili buču slavimo od kolača do njoki, no odlična je i kao pire u ulozi priloga. Očistite bundevu i narežite na komade pa pecite u pećnici na 180-200 stupnjeva. Sjemenke sačuvajte i tostirajte, odličan su i zdrav dodatak jelu. Pecite buču sve dok ne omekša, pa je zatim uz dodatak maslaca ili maslinova ulja te soli i svježe mljevenog papra usitnite u pire. Poslužite je uz pečeno meso ili ribu te povrće, a nezačinjeni dio možete sačuvati za juhu ili desert.
Pire od celera
Slično kao i pastrnjak, celer možete skuhati u kombinaciji mlijeka i vode, pa zatim usitniti i začinit! Za dva veća korijena celera, zakuhajte, 250 ml mlijeka i isto toliko vode, pa dodajte celer narezan na kockice i oguljen manji luk narezan na četvrtine. Kuhajte dok sve ne omekša, zatim uz 80 g maslaca te sol i papar sve usitnite. Pri posluživanju, pire od celera možete posipati svježim nasjeckanim vlascem ili peršinom te posipati s malo maslinova ulja.
Za kraj, odlične su i pire kombinacije batata i bundeve, te one korjenaste, od celera, pastrnjaka i mrkve! Nadamo se da ćete ih istražiti sve, a u međuvremenu s nama podijeliti i svoje ideje za pire bez krumpira.