preloader
Jela s radičem koja nisu salata

Jela s radičem koja nisu salata

Nepoznata lica radiča

Iako se naveliko konzumirao još u starom Rimu, doduše zbog ljekovitih svojstava, radič kakav danas poznajemo počeo se uzgajati u 16. stoljeću.

Radič je lisnato povrće niske kalorijske vrijednosti, obiluje bjelančevinama, celulozom, ali i brojnim mineralima i vitaminima. Nama je možda najpoznatiji crveni, ali sorti radiča je mnogo i razlikuju se kako po okusu i teksturi, tako i po boji - od vrlo svijetlog, gotovo žutog, preko zelenog i crvenog, pa sve do radiča šarenih listova. I da, mi ga uglavnom jedemo na salatu!

 

Naši susjedi Talijani pripremaju ga na mnogobrojne načine: radič se i tamo jede sirov, odnosno na salatu, ali i pečen na žaru, pržen u tijestu, slavi ga se kao glavnu zvijezdu rižota i umaka za tjesteninu. Najpoznatije sorte dolaze iz područja Trevisa, Verone i Chioggie.

Crveni radič iz Trevisa spremljen na žaru doista je prava poslastica koja se može poslužiti kao toplo predjelo ili prilog uz glavno jelo.

 

Budući da se radi o duguljastoj sorti, treba ga izrezati na polovine pa na četvrtine. Posoli ga se i dobro popapri, pokapa maslinovim uljem pa peče na roštilju s otvorenim plamenom ili ploči, na umjerenoj vatri uz povremeno premazivanje maslinovim uljem. Radič treba okrenuti svakih desetak minuta i ukupno peći oko pola sata. Kad je pečen, prebacite ga na dublji tanjur, još malo pokapajte maslinovim uljem te preko njega naribajte sir, najbolje neki dimljeni koji se dobro topi – Talijani će izabrati scamorzu. Slobodno dodajte i nekoliko kapi balzamskog octa.

A tek rižoto od radiča... To jelo nikog ne ostavlja ravnodušnim!


Dovoljna vam je velika šalica riže carnaroli ili arborio, glavica crvenog radiča, glavica luka, 150 g kremastog sira (radič se odlično slaže s gorgonzolom), povrtni temeljac, čaša bijelog vina i malo maslaca. Priprema se kao svaki rižoto, tako da se na sitno sjeckanom pirjanom luku lagano tostira riža, doda se na trake rezani radič, zalije vinom pa kad alkohol ispari, dodaje se pomalo temeljac. Pet minuta prije kraja kuhanja ubaci se kremasti sir, na kraju maslac i posluži se vruće posipano nekim finim ribanim sirom. Kako vam to zvuči? P.S. Slobodno dodajte i kockice slanine.

Ako pirjanom radiču dodate trakice pršuta i malo slatkog vrhnja, dobili ste fantastičan umak za tjesteninu, na primjer tagliatelle ili pappardelle, a ni njoke ovom umaku ne bi rekle ne.

 

Radič možete dodati u nadjev za slane pite ili quiche, na pizzu, uz dodatak ricotte njime napuniti cannellone, a preferirate li ga ipak na salatu, poslužite ga u kombinaciji s kozjim ili slanim bijelim sirom tipa Salakis. 


No bilo bi nam drago ako smo vas uspjeli nagovoriti da radič isprobate u nekoj drugoj kombinaciji. Navijamo za rižoto.