Kikiriki je više od grickalice!
Kikiriki je plod biljke latinskog naziva Arachis hypogaea, porijeklom je iz Južne Amerike, na europsko tlo dolazi iz Afrike kamo su ga donijeli Portugalci i Španjolci, a pripada porodici mahunarki. Koristi se u prehrani ljudi, ali i životinja, uglavnom pretvoren u brašno. Kikiriki obiluje različitim mineralima, vitaminima, bjelančevinama i vlaknima, ali i kalorijama. Jeste li znali da 100 g kikirikija ima čak 567 kalorija? No to ne znači nužno da se od njega debljamo. Naime, vrlo je zasitan, pa kad ga jedemo, obično u tijelo unosimo manju količinu ostale hrane.
Osim što je vrlo ukusna i „zarazna“ grickalica, ima pozitivan učinak na zdravlje srca, točnije utječe na snižavanje razine kolesterola, važan je izvor antioksidansa i vitamina E, koji je ključan za zdravu kožu i kosu.
A kako koristiti kikiriki u kuhinji?
Kikiriki je sjemenka koja se prije konzumacije uglavnom prži, a razlikujemo onaj suho prženi i prženi u ulju. Nerijetko se prženi kikiriki obogaćuje solju ili raznim začinima poput paprike, ali i slatkim ovojnicama dobivenim karameliziranjem šećera ili meda.
Prvo je potrebno ukloniti mahunu, kao i opnu kojom je obložena sjemenka, nakon čega je kikiriki spreman za prženje. No prije prženja preporučuje se očišćeni kikiriki ostaviti jedan dan na suncu kako bi se uklonila eventualna vlažnost. Očišćeni kikiriki može se pržiti u pećnici (na suho, bez ulja) na 160 stupnjeva između 15 i 20 minuta. Može se pržiti i u ljusci, i to na isti način, samo jedno 10 minuta dulje.
Da se od kikirikija dobiva maslac, to svi dobro znaju, ali da je tu poslasticu lako i jednostavno napraviti kod kuće, to znaju rijetki.
Kikirikiju dodajte ulje od kikirikija (koje je izvrsno i za prženje jer ima visoku točku zagrijavanja) i blendajte dok ne dobijete glatku smjesu, dodajte mrvicu soli i šećera i to je to. Stvarno jednostavno, zar ne? Tako pripremljeni maslac od kikirikija možete čuvati u staklenkama, koristiti ga kao namaz za doručak ili dodatak slatkim kremama, ali i dodavati u slana jela. Kuhinje Istoka, pogotovo tajlandska, jako vole kikiriki u svojim jelima, bilo u obliku maslaca bilo u sjemenkama.
Kikiriki se dodaje čokoladi, kremama, kolačima, muffinima, pitama, kao i sladoledima. Okus je sličan okusu lješnjaka ili indijskog oraščića, a može biti više ili manje intenzivan, što ovisi o stupnju prženja.
Spomenuli smo i brašno od kikirikija: ono se koristi u pečenim proizvodima - raznim sitnim kolačićima, kolačima, pa čak i kruhu.
S čim ga još kombinirati?
Kao što smo rekli, kikiriki se uglavnom koristi u pripremi slastica. Mi vam savjetujemo da žlicu maslaca od kikirikija dodate u svoje smoothieje – to će ih energetski obogatiti, pojačati im okus i učiniti vas sitijima. Kikiriki-maslac slobodno umjesto običnog maslaca dodajte smjesama za kolačiće i pite ili u kremu kojom ćete napuniti torte ili muffine. On također može biti savršen preljev za sladoled, a osim s čokoladom, izvrsno se slaže s okusima poput kokosa i banane.
Maslac od kikirikija dodajte i jelima od povrća, primjerice krumpira i mrkve, čime ćete pojačati kremoznost i naglasiti okuse. Umiješajte ga u rižoto na samom kraju kuhanja ili ga dodajte jelima u koja obično ide tahini (umak od sezama), ako ga ne možete nabaviti ili vam se ne sviđa njegov okus. Jedno od takvih jela je hummus, namaz od slanutka. Maslac od kikirikija dodaje se i u preljeve za salate i odlično se slaže s grahom, krumpirom, mrkvom, avokadom, pa čak i rajčicom.
A meso? Umak od kikirikija vole piletina, svinjetina i junetina. Jedno od najpoznatijih jela s kikirikijem potječe iz jugoistočne Azije, a zove se satay, piletina u umaku od kikirikija.
Sastoji se od piletine pečene na žaru (u formi ražnjića), poslužene s umakom od kikirikija u kojem ima i kokosova mlijeka, soja-umaka, đumbira, češnjaka i drugih začina.
Kako čuvati kikiriki?
Kikiriki pržen u ljusci možete čuvati na hladnom i suhom mjestu do šest mjeseci. Onaj pržen bez ljuske prije će izgubiti hrskavost, čuvajte ga u dobro zatvorenoj staklenci. A maslac od kikirikija je nakon otvaranja najbolje držati u hladnjaku i pojesti u roku od nekoliko dana.
Iako je maslac od kikirikija svijetu postao poznat kroz američku gastronomiju 20. stoljeća, kikiriki je u SAD-u i ranije bio prisutan u prehrani, te se sve više počeo uzgajati početkom 19. stoljeća. Pokazao se i kao dobar nadomjestak za meso i drugu hranu u vrijeme nestašice i oskudijevanja jer je relativno jeftin, a bogat bjelančevinama.
Jeste li znali da kikiriki započinje svoj rast kao cvijet, a kada izraste plod, on se zbog svoje težine savija sve dok ne padne na zemlju gdje se ukopa i sazrijeva?
I da ponovimo još jednom, kikiriki nema baš ništa s orašastim plodovima, već je kao plod iz porodice mahunarki bliži leći, grahu, grašku i slanutku.