Kako uživamo u omiljenim zimskim mesnim delicijama
Kobasica ima bezbroj vrsta i sve su na svoj način slasne. Uglavnom se rade od svinjskog mesa i začina. Od kupovnih, konzumnih kobasica nama su najpoznatije tzv. kranjske (kako god se zvale, uglavnom ih zovemo kranjskima), koje u ovo zimsko doba nalazimo na svakom koraku, poslužene u pecivu s obaveznim dodatkom senfa.
Njemačka, točnije Bavarska, poznata je po bijeloj kobasici (Weisswurst) koja se radi od mljevene teletine i slanine uz dodatak luka, peršina, đumbira, kardamoma i drugih začina. Tradicionalno se služi uz slatki bavarski senf i perece.
Još jedan njemački specijalitet su kobasice s curryjem (Currywurst) koje se prvo kuhaju na pari pa peku, narežu na komadiće i služe uz curry ketchup. Ako ste u prilici, svakako ih probajte, sve češće se mogu kupiti i kod nas.
Talijanske salsicce se rade na sličan način, s tim da Talijani vrlo često u smjesu dodaju crno vino, sjemenke komorača, korijandar, muškatni oraščić, ali i šećer. Takve se kobasice uglavnom kupuju svježe pa se peku, vrlo rijetko se dime.
Jako su nam drage i domaće dimljene kobasice koje se također rade od svinjskog mesa, uz dodatak slanine, crvene paprike, češnjaka, soli i papra pa se prodime i onda kuhaju ili peku. To su one kobasice koje mnoga naša domaćinstva dime i suše tijekom zime, da bi se, kad zatopli, konzumirale kao suhi narezak. Ove se kobasice često ubacuju u variva kako bi „zamirisala“ jelo.
U domaće kobasice spadaju i krvavice - koliko jednima mrske, toliko drugima drage. Kako im samo ime govori, prave se od svinjske krvi i mesa, kojem se dodaju začini te riža ili heljda (kako u kojem kraju). Peku se najčešće u pećnici i tradicionalno služe uz pire od krumpira i kiseli kupus. Zima bez krvavica nije zima! I da, to vam je isto ono što Englezi zovu „black pudding“ i nema veze s pudingom od čokolade.
Ako ste mislili da su kobasice predviđene samo za roštilj, pečenje na tavi ili kuhanje, promijenit ćete mišljenje kad isprobate ove prijedloge kako od obične kobasice napraviti pravu malu gozbu.
Svježim kobasicama izvadite sadržaj iz crijeva i lagano prepecite u dubljoj tavi. Dodajte bijelog vina, češnjaka, malo peršina i pasirane rajčice pa prelijte preko kuhane tjestenine, i zaključit ćete da odavno niste napravili bolji umak za tjesteninu.
Kako vam zvuči složenac od kobasica? I to složenac tipa musake, u kojem ćete mljeveno meso zamijeniti kobasicama: u posudu za pečenje slažite red tanko rezanog krumpira, red kobasica koje ste prije kratko prokuhali pa narezali na tanke ploške, pa opet red krumpira, red kobasica i završite s redom krumpira. Zalijte sve mesnim temeljcem (oko 100 ml) pa stavite peći u zagrijanu pećnicu (180 stupnjeva) i pecite 20 minuta. Izvadite te zalijte smjesom od umućenih jaja, mlijeka i milerama, u koju ste dodali malo soli i papra, pa sve još zapecite.
Rekli smo kako kobasice uglavnom služimo uz senf ili neki sličan aromatični umak, no jeste li znali da se one izvrsno slažu sa slatkim umacima, poput marmelade od luka?
Isprobajte! I ne zaboravite podijeliti s nama omiljen način pripreme kobasica.